SON YAZILAR
1 dakikada okuyabilirsiniz

İrlanda Gezi Rehberi

cool
İrlanda Gezi Rehberi

Herkesin gönlünde bir aslan yatar derler ya işte benim gönlümdeki de İrlanda. Avrupa Rüyası’nın Büyük Britanya Turu’nda çok fazla çekici, büyüleyici ülke-şehir bulunmakta. Ve şüphesiz İrlanda’da en merak uyandırıcılarından biri.  Eşsiz doğasıyla eski zamanlardan kalma yapılarıyla dünyaca ünlü publarıyla ve efsaneleriyle aklımızı başımızdan alacak gibi.

avrupa rüyası irlanda gezisi

Önemli Şehirler

Parlamenter cumhuriyet ile yönetilen İrlanda, 4 bölgeden oluşmaktadır. 32 tane ili bulunan ülkenin ve yirmi altısı Güney’e diğer altısı ise Kuzey İrlanda’ya bağlıdır. Başkent Dublin ile birlikte Cork, Kilkenny, Galway, Meath önemli şehirler arasında yer almaktadır.

avrupa rüyası irlanda donegal

Gezilecek Yerler

İrlanda’da görmek isteyeceğiniz birçok yer alacaktır ve zamanınız kısıtlıysa bir en listesi yapıp gezmeniz çok iyi olacaktır. St. Patricks Katedrali, ülkenin en büyük ve en eski katedralidir. Hristiyanlığı ülkeye getiren St. Patricks’den almıştır adını da. Elbette 1204 yılında yapılan Dublin Kalesi’ne de bir göz atmalısınız. Kalenin içinde yer alan kütüphanede Osmanlı dönemine ait el yazmaları da bulunmaktadır.  Ayrıca Cork ve Kilkenny kentlerinde de ziyaret edebileceğiniz tarihi yapılar bulunmaktadır. Ve tabi akla gelen ilk şeyler biri de publarıdır. Bu noktada akla direkt Temple Bar gelmektedir ve aynı isimle bir mekân olsa da burası mahallenin genel adıdır. Ve istediğiniz türden müziğe burada denk gelebilirsiniz yani mutlaka uğrayın. Cork’ta bulunan tarihi Balarney Kalesi’ne gitmenizi öneririm ki efsaneye göre orada bulunan Balarney Taşı’nı öpen yaşamı boyunca güzellikle kutsanırmış ama belki ihtiyacınız yoktur : )

avrupa rüyası irlanda mutfağı

İrlanda Mutfağı

Diğer Britanya ülkeleri gibi burada da yaygın olarak et tüketiminden bahsedebiliriz. Mutfaklarında yaygın olarak et, patates ve lahana kullanılmaktadır. Tabii ki balık da İrlanda mutfağında sıklıkla yer almaktadır.

avrupa rüyası irlanda müzeler

Müzeler

Doğa tarihi müzesi olarak da anılan İrlanda Ulusal Müzesi’ni ziyaret etmelisiniz. Müzenin içinde ülkede yaşamış tüm hayvanlara dair bir bölme bulunmaktadır. Ayrıca ülkenin tarihiyle de ilgili de bir takım şeyler bulabilirsiniz ve girişler ücretsizdir.

avrupa rüyası irlanda alışveriş

 

Alışveriş

İrlanda’da ihtiyacınız doğrultusunda alışveriş yapabileceğiniz birçok büyük cadde bulabilirsiniz. Grafton, Nassau, O’connel caddeleri bunlardan bir kaçı. Eğer son yıllarda moda olan Vintage’a meraklıysanız da George’s ve Drury caddelerine mutlaka bakmalısınız. Yürüyerek gezebileceğiniz mesafeler olduğu için uygun bir rotayla hepsini görebilirsiniz. Hediyelik eşya almak içinde bir sürü şey bulabilirsiniz ama çikolata da çok güzel olabilir. Dışarıdan gelen çikolataları ayrıca severiz millet olarak : )

avrupa rüyası irlanda festival

Festivaller

Cat Laughs Comedy festivali ülkenin en ilgi çeken festivallerindendir ve hem yerel hem dünya çapında komedyenleri bir araya getirir. Ayrıca Cork Jazz Festivali ve Dublin Writers Week de yine yapılan festivallerdendir.

Ünlü Kişilikler

Sanırım İrlanda deyince ön plana edebiyat çıkmakta ve dolayısıyla yazarlar akla gelmektedir. Dünyaca ünlü yazarlar çıkartan bu ülkede yetişen yazarlar arasında Oscar Wilde, Jonathan Swift, Samuel Beckett gibi isimleri sayabiliriz.

Başlıklar: , , , , , , , , , , , ,
SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

26 Kasım 2018, 05:48

Dublin | Avrupa’nın Teknoloji Merkezi

Birçok kişi için William Wallace, İskoçya’nın ruhu ve bu vahşi güzelliğe sahip ülkedeki iyi olan her şeyin ortak sembolü. Hatta en büyük İskoç şairlerden biri olan Robert Burns onun için “Wallace’ın hikayesi tüm damarlarımdan içeri yanan öyle bir İskoç ruhu aşıladı ki ebedi istirahate ulaşana kadar kanımı kaynatmaya devam edecek”...

Devamını Görüntüle