SON YAZILAR

Kuzey İrlanda Gezi Rehberi

love
Kuzey İrlanda Gezi Rehberi

Kuzey İrlanda, sahip olduğu tarihiyle, mimarisiyle, efsaneleriyle çok özel bir ülke ama onu daha da özel yapan büyüleyici doğal güzellikleri. Avrupa Rüyası’nın Büyük Britanya Turu ile görme fırsatı bulacağınız Britanya’nın asi ülkesine bir daha gitmek isteyeceğiniz bir yer olacak. Belfast’tan Devler Kaldırımlarına kadar büyülü bir macera sizi bekliyor!

Önemli Şehirler

Kuzey İrlanda’nın başkenti olan Belfast ülkenin de en önemli şehridir. Büyük Britanya’ya karşı verilen mücadelede önemli rol oynayan Londonderry, Armagh, Lisburn, geçmişi Vikingler’e kadar uzanan Drogheda önemli şehirleri arasında.

Gezilecek Yerler

Busmills’de yer alan Giant’s Causeway (Devler Kaldırımı), Kuzey İrlanda’nın Unesco tarafından Dünya Mirası Alanı olarak yer almaktadır. Efsaneye göre dev Fionn Mac Cumhaill İrlanda ve İskoçya arasında bir köprü olsun diye yapmıştır bu kaldırımları ama siz hem efsanenin detaylarını hem de taşlarının gerçek hikâyesini yakınlarda bulunun Ziyaretçi Merkezi’nden öğrenebilirsiniz. Fazlasıyla köprü bulunmaktadır ve Carrick-a-Rede Halat Köprüsü görülmeyi kesinlikle hak ediyor. Denizden yaklaşık 100 metre yükseklikteki bu asma köprüden geçerek harika bir manzarayı izleyebilirsiniz. Londonderry, Carrickfergus gibi birçok yeri de görmeye çalışmalısınız.

Kuzey İrlanda Mutfağı

İrlanda mutfağının vazgeçilmezi elbette patates. Cottage Pie (çoban yemeği) için Türk damak tadına yakın olduğunu söyleyebiliriz. İrlanda Kahvaltısı, sodalı ekmek (Irish soda bread), yılbaşı pudingi(Irish Christmas Pudding) ve Irısh stew adı verilen güvecin tadına bakabilirsiniz. Tamamen zevkinize göre zorlama yok.

Müzeler

Kuzey İrlanda’da gezilecek müzeler arasında başkent Belfast’ta ünlü Mısır firavunu Takabuti’nin mumyasını da görebileceğiniz Ulter Müzesi, 1100 yıllık tarihi eserlere tanıklık edeceğiniz Down Country Müzesi bulunmaktadır. Ayrıca Ulster Folk & Transport Müzesi’nde Titanik ve birçok eseri görme fırsatınız olacaktır.

Ulaşım

Kuzey İrlanda’ya Belfast’ta bulunan George Best Havalimanı’na uçarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca İngiltere’ye uçuş yaparak oradan da Cairnryan – Belfast feribotu ile de Kuzey İrlanda’ya ulaşabilirsiniz. Seçim sizin.

Alışveriş

Alışverişte Belfast’ın hemen dışında bulunan St. George’s Market’a uğrayabilirisiniz. Burada sizi yalnızca yiyecek-içecek bulunmamaktadır. Kitapçılar, antika satıcıları ya da kıyafet tezgâhları bulabilirsiniz. Cam sanatlarına ve hediyelik eşyalarına rastlayacağınız Belfast’ın Victoria Meydanı’na uğrayabilirsiniz.

Festivaller

Kuzey İrlanda’da pek çok festivale denk gelme şansına sahipsiniz. Bunlardan birkaçı Belfast Festival at Queens, City of Derry Guitar Festival, City of Derry Jazz Festival, Mid-Ulster Film Festival.

Ünlü Kişiler

Manchester United’ın efsanevi yıldızı George Best, BAFTA adaylığı da bulunan ünlü oyuncu Jamie Dornan, Shindler’in Listesi filmiyle göz dolduran Liam Nelson, golf dünyasının ünlü yıldızlarından Rory Mcllroy Kuzey İrlanda’nın tanınmış kişileri arasında yer alıyor.

Başlıklar: , , , , , , ,
SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

12 Mart 2019, 07:15

Londra’da Ziyaret Etmeniz Gereken 5 Park

Bir nehirde ne yapılabilir ki demeyin çünkü burada yapmak isteyeceğin birçok şey bulacağınız kesin. Thames Nehrinde dilediğiniz şeyi yapabilirsiniz. Ben sizlere birkaç öneri sunacağım dileyen hepsini ya da birkaçını yapabilir. Ya da yeni bir şey deneyip bizlere anlatabilir belki. Biraz nehir havası alalım. 1.Thames Nehrinde Tekne Turu Avrupa’da birçok nehrin...

Devamını Görüntüle