SON YAZILAR
1 dakikada okuyabilirsiniz

Dizi Tutkunlarına En İyi 5 İngiliz Dizisi

haha
Dizi Tutkunlarına En İyi 5 İngiliz Dizisi

İngilizlerin ya da Britanya coğrafyasını o kadar katmanlı bir yapıya sahip ki birçok alanda onlara hayran kalmamak elde değil. Tarihi yapıları, doğal güzellikleri, tarihsel efsane karakterleri ve daha bir sürü şey sayabiliriz. Dizilerini de bunlar arasına ekleyebiliriz. Gerçekten İngilizler bu dizi işlerinde baya iyiler işte karşınızda tutkunları için en iyi 5 İngiliz dizisi!

Sherlock Holmes dizisi

Sherlock Holmes

Sherlock Holmes, birçok kez dizisi ve filmi yapılmış olan efsane bir karakterdir. Polisiye sevenler için bu dizi inanılmaz bir keyifle izlenilecek bir yapım. 2010 yılında başlayan dizi günümüzde de devam etmektedir. Modern bir Sherlock Holmes uyarlaması. Bu kez Sherlock günümüz Londra’sında, günümüz şartlarında çözüyor davaları. Yanında yine Doktor Watson, en büyük düşmanı yine Moriarty. Adresi yine Baker Street. Değişen tek şey, cep telefonları, mesajlar, mailler yani biraz teknoloji eklendi. Ama bildiğimiz klasik Sherlock izlediğimiz.

Doctor Who dizisi

Doctor Who

Doctor Who da yine eski ve köklü bir İngiliz dizisi diyebiliriz. Eğer ki biraz bilim kurgu biraz gerçek üstü şeylerden hoşlanıyorsanız mutlaka izlemelisiniz. 2005 yılında başlanan dizi günümüzde hala sürmektedir. Konusu yine Doctor ve seçtiği yol arkadaşlarının macera dolu zaman yolculuklarıdır. Her yeni sezon Doctor karakterinin değişmesine rağmen, gelen gideni aratmıyor ve dizi aynı sürükleyiciliği ile devam ediyor. Sürekli değişen bu doctor karakteri de diziye ayrı bir heyecan katmakta.

Black Mirror dizisi

Black Mirror

Son zamanların en can alıcı diziş belki de Black Mirror diyebiliriz. İlk olarak 2011 yılında başlayan dizi hala devam etmektedir. Dizinin tarzı ile alakalı bilimkurgu distopya ve biraz ütopya şeklinde olduğunu söyleyebiliriz. Şahsen benim bayıldığım bir dizi o yüzden şiddetle tavsiye ederim. Günümüz yaşam biçime çok eleştirel yaklaşımı sarsıcı olacak.

Merlin dizisi

Merlin

Merlin, Kral Arthur efsensinden beslenen bir dizidir. 2008-2012 yılları arasında yayınlanan dizi büyücü Merlin’in ve onun yolunun kesiştiği Kral Arthur’un hikâyesini anlatmaklatdır. Yuvarlak masa şövalyeleri, Ekskalibur kılıcı ve elbette biraz aşk olmalı Kral Arthur’un büyük bir aşkla sevdiği eşi Gwen. Tüm bunlar dizinin içinde yer almaktadır. Eğer ki tarihsel biraz gerçeküstü şeylerden hoşlanıyorsanız, Merlin’i beğenmemeniz çok zor.

Vikings dizisi

Vikings

Vikings, yine çok sevilen ve izlenen başka bir dizi. 2013 yılında başlayan dizi günümüzde de yayınlanmaktadır. 8. yüzyıl İskandinavya’sında geçen dizi, basit bir çiftçiyken cesur bir savaşçıya dönüşen Ragnar Lothbrok ve ailesinin öyküsünü ekranlara taşıyor. Savaş Tanrısı Odin’in soyundan geldiğine inanılan Ragnor’un acımasız ve korkusuz adamlarıyla birlikte denizlerle olan mücadelesini izlerken, Vikingler’in çok az işlenmiş kültürlerine de tanık oluyoruz. Tarihi bir drama olarak nitelendirilebilecek dizinin hikâyesi tarihsel figürlere dayanıyor.

Yani sözün kısası şu ki İngiliz gerçekten harikulade dizi yapıyorlar. Avrupa Rüyası’nın Büyük Britanya Turuna çıkmadan önce bu dizileri soluksuz izleyeceğinizi düşünüyorum.

Başlıklar: , , , , , , , , , ,

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

William wallace Haziran 26, 2018

Daha uzun bir liste halinde film versiyonunu isteriz 🙂

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

04 Şubat 2019, 07:59

İrlanda Gitmek İçin 10 Efsane Neden

İngiltere’ye özgü bir çay kültürü olan Beş Çayı, aslında şaşırtıcı bir şekilde çok da eskilere dayanmıyor, hatta yeni sayılabilecek bir gelenek. Çay içme geleneği M.Ö 3000’lere, Çin’e kadar uzandığından çayın İngiltere’de popülerlik kazanması 1660’larda Kral II. Charles ve eşi Portekizli Infanta Catherine de Braganza dönemine denk geliyor. Diğer yandan yine...

Devamını Görüntüle