SON YAZILAR

Dublin | Avrupa’nın Teknoloji Merkezi

Dublin | Avrupa’nın Teknoloji Merkezi

Dublin ya da İrlanda dediğimiz zaman çoğumuzun aklında elbette doğal güzellikleri, müziği, Irish Pubları ve daha birçok şey gelirken teknoloji pek gelmiyor. Ama Dublin bir tarafıyla tam olarak Avrupa’nın teknoloji kentidir.

Kelt Kaplanı hareketi yıllarında, yani 90’ların ortalarından sonlarına kadar, birçok ilaç ve bilgi teknolojisi şirketi Dublin ve etrafında ofisler açmıştır.

Microsoft’un Avrupa ve Orta Doğu merkezi, şehrin güneyindeki, Sandyford Endüstri Bölgesinde yer almaktadır. Buna ek olarak Google ve Amazon’un da şehirde şubeleri bulunmaktadır. Intel ve Hewlett-Packard’ın Dublin’in batısında kalan Kildare denilen yerde üretim atölyesi vardır. Google, Yahoo! , PayPal ve daha birçok şirketin Avrupa merkezleri Dublin’de konuşlanmıştır. Kent, çok miktardaki yüksek teknoloji endüstri bölgeleri, iş ve finans merkezleriyle uluslararası platformda Avrupa’nın Silikon Vadisi olarak tanınmaktadır.

 Dublin Avrupa’nın Teknoloji Merkezi

Dublin vergi avantajları ve kolay iş kanunları sayesinde Brexit sonrası için güçlü adaylar arasında. Google, Facebook, Twitter, Linkedln gibi teknoloji devlerinin AB üssü olan şehir ayrıca büyük finans kuruluşlarının yarısından fazlasının iştiraklerine de ev sahipliği yapıyor. İrlanda’nın, Avrupa Birliği içinde İngiltere dışında resmen İngilizce’ nin kullanıldığı tek ülke olması da şehrin tercih edilmesinde artı bir ölçüt olarak değerlendirilmektedir. Özellikle sigorta şirketleri burada iştirakler oluşturmaya başladığı ve 100’den fazla finans hizmetlerinin ilgi gösterdiği belirtilmektedir.

 Dublin Avrupa’nın Teknoloji Merkezi

Ülkenin başkenti Dublin, yüksek teknoloji endüstri bölgeleri, iş ve finans merkezleriyle daha öncede söylediğim gibi Avrupa’nın Silikon Vadisi olarak tanınıyor. Google, Facebook, Yahoo, Microsoft, Intel, Pay-Pal, eBay, Linkedln gibi dünyanın en prestijli teknoloji firmalarının Avrupa merkezleri Dublin’de bulunmaktadır. Grand Canal Dock denilen ve adeta başka bir şehre girilmiş izlenimi yaratan bu bölge eğer ki ilginiz varsa kesinlikle gidip görmeniz gereken bir yer. En azından bi havasını soluyabilirsiniz.

Bu dev firmaların çalışma yerlerini görmek için Avrupa Rüyası’nın Britanya turuna katılabilirsiniz. Böylelikle bize anlatılan o cool çalışma yerlerini görebilirsiniz. Görüp dönmek zor da gelse : )

Başlıklar: , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

07 Haziran 2018, 08:11

İrlanda Alışveriş Rehberi

Britanya Turu’nun bir diğer durağı olan Galler’in başkenti Cardiff sizler birçok seçenek sunmakta. Hem tarihiyle hem sanatıyla hem mimarisiyle bu şehir size istediğiniz her şeyi sunabilmekte. Eğer zamanınız varsa mutlaka Cardiff’te yer alan müzelere sanat galerilerine bir göz atın ne de olsa çok gezen bilir : ) Avrupa Rüyası ile...

Devamını Görüntüle