SON YAZILAR

Edinburgh’da Gezilecek Yerler

love
Edinburgh’da Gezilecek Yerler

Büyük Britanya turu ile keşfedilmeyi bekleyen deniz manzaralı kayalıklar üzerinde yer alan Edinburgh, Avrupa Rüyası‘nın İngiltere turu ile göreceğiniz en güzel, en ilgi çekici şehirlerinden. Edinburgh, Birleşik Krallık’taki en önemli tarihi ve kültürel cazibe merkezi ve aynı zamanda en popüler turizm kenti. Edinburgh (Auld Reekie), her yıl bir milyondan fazla denizaşırı ziyaretçi ağırlıyor.

Glasgow‘dan sonra ülkenin ikinci büyük yerleşimi olan şehirde, Tarihi Kent Merkezi’nin Orta Çağ’dan kalma pitoresk karmaşası göze çarpıyor. Royal Mile boyunca yükselen siyah, boğa burunlu Kale Kayası ve Salisbury Crags arasındaki nefis silueti, yeni kent merkezindeki Neo-Klasik çizgiye dek sürekli değişen bir bakış açısı sunuyor.

Edinburgh, İskoçya’nın en az 15. yüzyıldan beri başkenti olarak tanınıyor. 1582’de kurulan ve şimdi şehirdeki dördüncüsü olan Edinburgh Üniversitesi ile tıp, hukuk, edebiyat, sosyal bilimler ve mühendislik alanlarında oldukça başarılı bir eğitim merkezi olarak kabul ediliyor. Edinburgh, Yüksek kültür ve yüce idealler, sanat ve edebiyat, felsefe ve bilim kenti olarak bir inci gibi parlıyor. İskoç Aydınlanmasının büyük düşünürleri tarafından kente verilen Kuzeyin Atina’sı unvanının hakkını sonuna kadar veriyor. İskoçya Ulusal Müzesi, İskoçya Milli Kütüphanesi ve İskoç Ulusal Galerisi gibi ulusal kurumlara ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda Edinburgh Uluslararası Festivali ve dünyanın en büyük uluslararası sanat festivali olan Fringe ile ünlü.

Birleşik Krallık coğrafyasının masal şehri Edinburgh

Tekrar tekrar okumak isteyeceğiniz bir kitap, Edinburgh

Ülkenin doğusunda, Kuzey Denizi’ne yakın bir konumda bulunan şehir, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan şehrin Old Town ve New Town bölgeleri, tekrar tekrar okumak isteyeceğiniz bir kitap gibi her seferinde farklı bir deneyim yaşatıyor. 2009’da yapılan bir ankette, İngiltere’de yaşamak için en çok arzu edilen şehir seçilen Edinburgh, 2004’te de Edebiyat Şehri seçildiğinde UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler inisiyatifinin ilk üyesi olmuştu. Edinburgh’da mutlaka görülmesi gereken tarihi yerler arasında Edinburgh Kalesi, Holyroodhouse Sarayı, St. Giles Kiliseleri, Greyfriars ve Canongate ve 18. yüzyılda inşa edilmiş Gürcü Yeni Kenti var.

Hem antik hem de modern mimariyi benzersiz bir İskoç atmosferinde birleştirmeyi başaran kent. Şehrin sembolü olan heybetli Edinburgh Kalesi ile Orta Çağ kalıntılarından çağdaş ve modern yaşam katmanını bir araya getiriyor. Edinburgh’u 10 günde, 5 ülke ve 15 şehir gezebileceğiniz Britanya Rüyası’nın Büyük Britanya turu ile ziyaret edebilirsiniz. Kentin bu olağanüstü atmosferini keşfedin!

Başlıklar: , , , , , , , , ,

Yorumlar

4 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Büyük Britanya Turunda Glasgow Hakkında Bilmemiz GerekenlerBüyük Britanya Turu on Nisan 30, 2018
  2. Geri bildirim: Britanya Turuna Çıkacaklara İskoçya Gezi RehberiBüyük Britanya Turu on Mayıs 5, 2018
  3. Geri bildirim: Tek Seferde İngiltere, İrlanda, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler'i GezmekBüyük Britanya Turu on Mayıs 7, 2018
  4. Geri bildirim: Edinburgh'da Gezmeniz Gereken Yerler - Britanya TuruBritanya Turu on Temmuz 24, 2018

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

18 Temmuz 2018, 08:10

Londra’da Yeme İçme Rehberi

Stratford-Upon-Avon, başlığın isminden de anlaşılacağı üzere Shakespeare’nin doğduğu yerdir. Dünyaca ünlü tiyatro yazarının doğduğu yer olan İngiltere‘nin Stratford-Upon-Avon kasabası, Birmingham’a 40 dakika uzaklıktadır ve turistlerin en ilgisini çeken yerlerin başında gelmektedir. Shakespeare’in Doğduğu Yer Stratford-Upon-Avon, Shakespeare’in doğduğu büyüdüğü ve öldüğü yerdir. Oldukça küçük bir kasaba olmamasına rağmen binlerce turist tarafından ziyaret...

Devamını Görüntüle