SON YAZILAR

Galler Gezi Rehberi

cool
Galler Gezi Rehberi

Avrupa Rüyasının Büyük Britanya Turundaki bir diğer ülke Galler. Anglosaksonlar, bölgeyi “yabancı” anlamına gelen günümüz İngilizcesindeki Wales kelimesinin kökeni olan Walha ile isimlendirilmişlerdir. Biraz “yabancı” olan kırmızı ejderha ülkesi Galler’i daha yakından tanımak için sanırım yerel bir rehber çok iyi olacaktır.

Önemli Şehirler

Newport, Swansea, Bangor, St Asaph, St Davids ve en hem en büyük şehri hem de başkenti Cardiff. Dolayısıyla en önemli şehri için Cardiff diyebiliriz. Önceleri sanayisiyle ön plana çıkan bu şehir son yıllarda turizmi ile ön plandadır.

Gezilecek Yerler

Britanya’da sıklıkla karşımıza görkemli şatolar, kaleler çıkmaktadır ve bu gelenek Galler’de de devam etmekte. Burada Cardiff Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Şehrin merkezinde bulunan bu kalenin yapımına 13.yüzyılda başlanmıştır ve o yüzyıldan kalan kulesi özellikle dikkat çekicidir. 1897 yılında yapılan Pierhead Binası da yine görülmeye değer. Bu binada bulunan saat kulesinden dolayı Baby Big Ben ya da Big Ben of Wales denilmektedir. Elbette coğrafyası itibariyle yeşil içerisinde bir yer Galler fakat daha fazlası için Bute Park içinde dolaşmalısınız. Hem süs ağaçları hem de nadir bulunan ağaç türleri ile size iyi gelecektir. Pembrokeshire Kıyıları, Conwy Kalesi, Aziz Davut Katedrali de mutlaka görülmeli.

Galler Mutfağı

Galler’e ait özgün yemekler içinde deniz yosunundan yapılan Laverbread, Cawl isimli kuzu yahnisi ve Cawl Cennin isimli pırasa çorbasını sayabiliriz. Belki yosun tatmak istemezsiniz ama diğerleri neden olmasın ki.

Müzeler

Galler’de Ulusal Müze’yi görmenizi şiddetle öneririm. En iyi İngiliz müzelerinden biri olarak gösterilen neoklasik mimariye sahip bu müze oldukça geniş bir koleksiyona sahip. Sanat, doğal tarih, botanik, arkeoloji gibi alanlarda bir seçki sunmaktadır.

Ulaşım                     

Galler’e ulaşım için eğer havayolunu tercih edecekseniz direkt uçuş bulmak pek mümkün olmayabilir bunun içinde İngiltere’den yerel uçuşlar ile gidebilirsiniz. Ya da asma köprüler üzerine kurulu otoyollar veya tren ile ulaşabilirsiniz.

Alışveriş

Alışveriş için Cardiff size elbette farklı seçenekler sunmaktadır. Hem ünlü mağazaları hem de butik yerler bulabilirsiniz. Yani dilerseniz modern yerlerden de alışveriş yapabilir ya da Victoria döneminden kalma yapılarda bir şeyler alabilirsiniz, almasanız da olur : )

Festivaller

En köklü festivallerden biri olan Mabsant Festivali yerel kiliseler kendi koruyucu azizlerini anarlar. 19.yüzyıldan beri Aziz David Günü olarak kutlanmaya devam etmektedir. Everyman Festivali, Sophia Gardens’da açık havada yapılan bir tiyatro festivalidir. Tiyatro ve müzik ile alakalı etkinlikler bulabilirsiniz.

Avrupa Rüyası’nın Büyük Britanya Turu ile ziyaret edeceğiniz Prenses Diana’nın memleketi Galler’de gezmeye hazır mısınız!

Başlıklar: , , , , , , , , ,

Yorumlar

4 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Galler'in Başkenti Cardiff'te Yapmanız Gereken 5 ŞeyBüyük Britanya Turu on Mayıs 3, 2018
  2. Geri bildirim: Cardiff Gezilecek Müzeler - Britanya TuruBritanya Turu on Mayıs 24, 2018
  3. Geri bildirim: Britanya Turunda Karşınıza Çıkacak Lezzetler - Britanya TuruBritanya Turu on Haziran 4, 2018
  4. Geri bildirim: Galler’in Nefes Kesen 7 Doğal Güzelliği - Britanya TuruBritanya Turu on Ağustos 3, 2018

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

28 Mayıs 2018, 08:29

Birmingham Gezilecek Yerler

İngiltere’nin başkenti Londra, zengin tarihi ve kültürel mirasa sahip bir Avrupa şehridir. İngiliz kültürü hakkında merak ettiğiniz soruların cevapları burada. Ekonomik olarak her geçen gün büyüyen ve daha da gelişen Londra, burada iş kurma düşüncesine sahip insanlar için yeni fırsatlar yaratmaktadır. Yine sessiz, sakin ve yeşil parkları, muhteşem tarihi binaları,...

Devamını Görüntüle