SON YAZILAR

İngiltere Bath Kasabası Gezi Rehberi

İngiltere Bath Kasabası Gezi Rehberi

Romalılar tarafından termal kaplıca olarak kurulan Bath, Orta Çağ’da yün endüstrisinin önemli bir merkeziydi. 18. yüzyılda, George III’ün altında, Roma hamamlarıyla uyumlu bir şekilde harmanlanan neoklasik Palladian binalarla zarif bir kasaba haline geldi.

Bath, İngiltere’nin tören ilçesindeki en büyük şehri, Roma’nın hamamları ile tanınan Somerset’de yer almaktadır. Şehir 1987 yılında bir Dünya Mirası bölgesi oldu.

Bath tarihini anlatmakla bitmez. O nedenle Bath’de yapılacaklar ve gezilecek yerler ile şehri tanımaya çalışalım.

Bath Roma Hamamlarını ziyaret edin

Kendinizi tarihe daldırın ve Bath’ın eski sakinlerinin tüm bu yüzyıllar önce nasıl rahatladığını görün. İnteraktif sergiler ve CGI rekonstrüksiyonları bu eşsiz antik siteyi hayata döndürerek hamamların Roma ataları için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

bath-kasabası-roma-hamamı

Thermae Bath Spa’da rahatlayın

Bugünlerde Roma Hamamı’na giremezsiniz, ancak Thermae Bath Spa’da aynı doğal kaplıca suyunun tadını çıkarabilirsiniz. Bu eşsiz tesisteki kompleks, spa’yı yirmi birinci yüzyıla götürür, güzel bakımlar, dinlenme alanları ve şehrin 360 derece manzarasını sunan muhteşem bir çatı havuzu sunar.

Bath Şehir Kültürü

Bath, müzelerin ve galerilerin derinliklerinde bir hazine sandığıdır. Burada listeleyemeyecek kadar çok hemde. The Holburne Müzesi’ndeki Bath kültürüne dalın, No.1 Royal Crescent’teki Gürcü dönemini yeniden yaşayın, Moda Müzesi’nde tarzın tadını çıkarın ve görkemli bir Victoria ortamında klasik ve çağdaş sanat için Victoria Sanat Galerisi’ni ziyaret edin.

bath-katedral-ingiltere

Bath Manastırı Kulesi’ne tırmanın

Bu ikonik dönemin farklı çalışma taraflarını görmek için Bath Abbey Kulesi Turu’na katılın. 212 numaralı tepeye çıkın ve Abbey’nin kubbeli tavanının üzerinde durup saat yüzünün arkasında oturmak için çalan odadan zil odasına çıkın. Çatıya ulaştığınızda, şehir ve çevresindeki kırsal alanın nefes kesici manzaralarıyla ödüllendirileceksiniz.

Bath Jane Austen Evi

Britanya’nın en sevdiği yazarın hayatını keşfetmek için Jane Austen Merkezini ziyaret edin. Sergiler ve kostümlü karakterler Austen’in 1801 – 1806 yılları arasında Bath’da burada geçirdiği zamanın öyküsünü ve çalışmaları üzerindeki etkisini anlatıyor.

Bath Doğa Yürüyüşü

Bath Skyline Walk’ta yürüyüşe çıkın. Şehir merkezine kısa bir mesafede bulunan bu altı kilometrelik yol sizi yemyeşil çayırlara, tenha vadilere ve antik ormanlık alanlara götürür. Doğal ihtişamın yanı sıra, güzel hamamın muhteşem geniş açı manzaralarını da alacaksınız.

bath-ingiltere-gezilecek-yerler

Bath Mimarisi

Bath’ı gezmek yüzyıllar boyunca mimari sanatın içinden geçen bir yolculuktur. Bath’ın, belirtilen UNESCO Dünya Miras Listesi’nde İngiltere’deki tek şehir olmasının nedeni budur. 

Bath Noel Pazarları

Bath Noel Pazarı’ndaki tatil alışverişinize küçük bir baharat katın. Bath’in şehir merkezinin etrafına yerleştirilmiş, eşsiz bir festival hediyeleri ve lezzetli mevsimlik ikramlar (artı sıcak şarap bardağı) ile dolu, güzel ahşap tezgahların harikalar diyarını bulacaksınız.

Kültür beşiği Bath kasabasında yaplacak, gezecek ve keşfedecek yer çok. Britanya turunuz sırasında Bath’ın güzelliklerine ve tarihine dalmayı unutmayın!

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

29 Kasım 2019, 07:28

İrlanda Moher Kayalıkları Gezi Rehberi

Bizler için kahvaltı vazgeçilmez ve çok önemli bir öğündür. Özellikle uzun uzun tadını çıkara çıkara yapmaktan büyük zevk alırız. Hatta birçok ülkenin mutfağına göre çok detaylı ve çeşitlidir. Geleneksel İngiliz kahvaltısı da aslında çeşit olarak iyi durumda ama bizim alışkın olduğumuzdan biraz farklı diyebiliriz. En iyisi gidip yerinde tatmak ve...

Devamını Görüntüle