SON YAZILAR

İrlanda Gitmek İçin 10 Efsane Neden

İrlanda Gitmek İçin 10 Efsane Neden

Aslında İrlanda ya gitmek için tek bir sebep bile yeterli. Fakat henüz bir sebep bulamadıysanız sizin için işe yarayabilir bir şeyle karşınızdayız. İşte İrlanda’ya gitmek için 10 efsane neden.

İrlanda Gitmek İçin 10 Efsane Neden

İrlanda Tarihi Yapıları

İrlanda’da hem tarihi yapıları hem de modern şehri bir arada bulabilirsiniz. Yaklaşık olarak 350’den fazla kalesi bulunan bu ülke görülmeye değer. Bir başka efsane yapı St. Patricks Katedrali, İrlanda’nın en büyük ve en eski katedralidir. 1204 yılında yapılan Dublin Kalesi’de sizi şehirde bekliyor olacak. Bu korunmuş tarihsel yapı oldukça etkileyici ve kesinlikle efsanevi bir neden.

İrlanda Gitmek İçin 10 Efsane Neden

İrlanda’nın Eşsiz Doğası

İrlanda diğer Britanya ülkeri gibi oldukça eşsiz bir doğaya sahip. Zaten bir ada ülkesi olması oldukça özel kılıyor diyebiliriz. Kafanızı nereye çevirirseniz çevirin yeşilin ve mavinin en güzel renklerini görebilirsiniz.

Doğal Güzellikleri

İrlanda’da birçok doğal güzellik görme şansınız var. Göller, şelaleler, doğal sit alanları ve daha aklınıza gelebilecek bir sürü doğal güzelliği görebilirsiniz. Yüzyıllık ağaçlarıyla Kral Yolu, nefes kesen Moher uçurumları ya da devler kaldırımları gibi birçok eşsiz ve İrlanda’ya özgü güzellikleri görebilirsiniz.

İrlanda Gitmek İçin 10 Efsane Neden

Irish Pubları

Gerçekten İrlanda dediğimizde akla ilk gelen belki de Irish Publardır. Dünyaca ünlü Irsih pubları görmek için İrlanda’ya gidilir. Direkt aklımıza Temple Bar gelmekte elbette. Şehrin içindeki renkli ve ahşap görünümleriyle oldukça çekici durmaktadırlar. Aynı zamanda eğlenceli ve neşeli kalabalığın ve İrlanda müziğin yer aldığı bu publar kesinlikle görülmeyi hak ediyor.

İrlanda Kültürü

İrlanda’nın daha kendine has bir kültürü olduğunu söyleyebiliriz. Daha kendini korumuş bir yapıya sahiptir.

İrlanda Gitmek İçin 10 Efsane Neden

Sanat ve Edebiyat

Unesco tarafından ‘Edebiyat Başkenti’ olarak seçilmiş ve Dünya’nın en önemli yazarlarını yetiştirmiş Dublin’e gitmek oldukça geçerli bir neden. Samuel Beckett, Oscar Wilde, James Joyce, Bernard Shaw, W.B Yeats, Seamus Heaney, Bram Stoke, Jonathan Swift İrlanda’lı dünyaca ünlü yazarlardır. Edebiyat tutkunlarının mutlaka ziyaret etmesi gereken Dublin’de bulunan görkemli kütüphanesi ile ünlü Trinity College da unutulmamalı bence.  

İrlanda Gitmek İçin 10 Efsane Neden

İrlanda Müzikleri

İrlanda’nın tamamen kendine has bir müziği olduğunu söyleyebiliriz. Bir yerden bu müziği duysak tahmin etmek zor olmaz. Oldukça eğlenceli ve coşkulu bir yapıya sahip olan müziklerini İrlanda’da canlı olarak dinlemek oranın havasına girip kendinizi bu müziğe bırakmak hatta dans etmek çok iyi bir neden.

Festivalleri

İrlanda festival konusunda oldukça cömert bir ülke. Aziz Patrick Günü, her yıl 17 Mart’ta ülkenin koruyucu azizleri anısına kutlanan bir gündür ve ulusal tatildir. Dünya’nın en coşkulu festivallerinden biridir belki de. Yeşile bürünmüş kalabalık, geçit törenleri, görkemli kostümler, sokak tiyatroları ve asla boşalmayan bardaklar bu festivali anlamanızda yardımcı olabilir. diyebiliriz. Ama bu festivale denk gelemeseniz bile üzülmeyin daha çok festival var. Cork Sailing, Galway Arts, Galway International Oyster Festival, Dublin Writer’s festival gibi yılda 400’den fazla festival İrlanda’da kutlanmaktadır.

Teknoloji Merkezi

Ülkenin başkenti Dublin, yüksek teknoloji endüstri bölgeleri, iş ve finans merkezleriyle Avrupa’nın Silikon Vadisi olarak tanınmaktadır. Google, Facebook, Yahoo, Microsoft, Intel, Pay-Pal, eBay, Linkedin gibi dünyanın en prestijli teknoloji firmalarının Avrupa merkezleri Dublin’de yer almaktadır. Grand Canal Dock adlı bölgede yer alan bu şirketler farklı bir yere girdiğiniz size hissettiriyor. İşin iyi tarafı eğer randevu alabilirseniz bu efsanevi kuruluşların sürekli anlatılan ofislerini ziyaret edebilirsiniz.

Devler Kaldırımı | Kuzey İrlanda'da En Çok Ziyaret Edilen Yer 

Mutluluk

Eminim ki bir yerlerde okumuş ya da duymuşsunuzdur. İrlanda’da yaşayan insanlar gerçekten çok mutlu ve neşeliler. Buraya gittiğinizde bunu çok daha iyi anlayacaksınızdır. Ayrıca 2003 yılında BBC’nin yaptığı ankette Avrupa’da en mutlu inanların İrlanda’da yaşadığı görüşmüştür. Sanırım bunu ihtiyacımız olabilir.

Avrupa Rüyasının Büyük Britanya Turu ile tüm bu maddeleri deneyimleyebilir hatta yeni maddeler bile ekleyebilirsiniz. Bence ufaktan çantaları toplamaya başlayın.

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

26 Temmuz 2018, 11:07

Londra Gece Hayatı Rehberi

Büyüleyici güzelliği ve eşsiz atmosferi ile Chester unutulmaz bir kısa mola için İngiltere’nin en popüler yerlerinden birisidir. İşte Chester kasabası gezi rehberi bu yazıda! “Chester’ı Avrupa Rüyası Büyük Britanya turu ile gezebilirsiniz.” Cheshire ilçesinin kasabası olan Chester, görkemli ortaçağ şehir surları da dahil olmak üzere çok çeşitli tarihi eserleriyle dikkat...

Devamını Görüntüle