SON YAZILAR
1 dakikada okuyabilirsiniz

İskoçya’nın Özgürlük Sembolü William Wallace’ın Hikayesi

love
İskoçya’nın Özgürlük Sembolü William Wallace’ın Hikayesi

Belki de birçoğumuz İskoçya‘nın efsanevi William Wallace’nu Brave Heart filmiyle Mel Gibson’ın harika oyunculuğuyla öğrendik ve her ne kadar bir film de olsa ağzımız açık izleyip hayranlığımız kat ve kat arttı bu bağımsızlık mücadelesine. Şu bir gerçek ki William Wallace’ı konu alan film ve tarihsel bazı şeylerle uyuşmamaktadır ama kurmaca da olsa hepimizi yakaladı!

william wallace hikayesi, brave heart filmi

William Wallace’ın İskoçya’da başlattığı özgürlüğü konu alan Brave Heart filmi

Willam Wallace ve Brave Heart Filmi

William Wallece’un tam olarak hangi yıl ve nerede doğduğuna dair kesin bir bilgi olmamakla beraber kaynaklarda belirtilen tarihler 1270, 1272 ve 1276 yılları gösterilmektedir. Bazı kaynaklarda doğum yeri Ayrshire yakınları ya da Renfrewshire’daki Elderslie’de olarak da geçiyor. Doğum yeri ve doğum tarihi konusundaki tartışmalar gibi Wallace’ın ortaya çıktığı dönem de tartışmalıdır. Ayrshire destanları, iki İngiliz askerin Lonark’ta Wallace’a meydan okuduğunu ve bu meydan okumanın iki askerin de ölmesiyle sonuçlanan bir arbedeye dönüştüğünü yazar. Bu hikâye doğru mudur bilinmez ama Wallace’ın İngilizlerden, 1291’de babasının ve ağabeyinin öldürülmesinden dolayı nefret ettiği biliniyor. İngilizlerle savaşmasının en büyük nedeni olarak da bu olay gösterilir.

Bizim filmde gördüğümüz ve içten içe desteklediğimiz Wallece’un (Mel Gibson) özgürlük mücadelesinin bir diğer sebebi de karısının öldürülmesidir.

avrupa rüyası iskoçya william wallace

Brave Heart filminde William Wallace’ı Mel Gibson canlandırmıştı

Wallace’ın 1297’de, sevdiği kadın Marion Bardifute’un intikamını almak için İngiliz Lonark Şerifi William Heselrig’i öldürdüğü ve cesedini parçaladığı söylenir. Filmde kralın koyduğu primae noctis emri yüzünden gizlice evlenirler. Fakat bir gün, kasabadaki İngiliz askerleri Murron’a tecavüz etmeye çalışır. Askerlere saldıran Wallace, Murron’ı kurtarır ve bir ata bindirerek kaçmasını sağlar. Ancak Murron yolda yakalanır. Kasabanın şerifi, bütün kasaba halkının önünde Murron’ın boğazını keser. Gözü dönen Wallace, kasabadaki diğer İskoçların da yardımıyla İngiliz garnizonunu yener ve o da şerifin boğazını keser. Bölgedeki İngiliz lordunun karşılık vereceğini bilen Wallace ve adamları, İngiliz askerlerinin üniformalarını giyerek bir İngiliz kalesine girer ve kaleyi tamamen yakarlar. Wallace’ın kahramanlıklarından cesaret alan İskoç halkı da İngilizlere karşı ayaklanır. Elbette filmde geçen bu sahnenin yani karısı ile ilgili olan bu sahnenin gerçekten yaşandığına dair bir kanıt yoktur.

Hem gerçekte hem filmde Wallace’un önderliğinde büyük bir özgürlük mücadelesi başlar ve İskoçlar, İngilizlere karşı direnmeye başlarlar fakat ne yazık ki başarılı olamazlar.

william wallace anıtı iskoçya

William Wallace Anıtı, İskoçya

İskoçya’da Willam Wallace İzleri

İngiltere Kralı Edward, egemenliğini İskoçlara kabul ettirdikten sonra Wallace’ın peşini bırakmamıştır. Westminster salonunda vatana ve krala ihanetten yargılanıp, suçlu bulunur. Wallace’ın bu yargılama esnasında Kral Edward’ı kast ederek “Ona bağlı kalacağıma hiçbir zaman yemin etmedim!” dediği bilinir.

23 Ağustos 1305’teki duruşma sonrasında Wallace üstü çıplak bir şekilde Smithfield pazarında, ayakları atın arkasına bağlı bir şekilde çekilerek darağacına getirildi. Henüz hayattayken vücudu deşilerek bağırsakları çıkarıldı –hatta bazı kaynaklar çok daha feci işkenceler yapıldığını yazar– onca işkenceye rağmen Wallace kraldan hiçbir şekilde af dilemedi. Öldürüldükten sonra kafası, halka gözdağı vermek amacıyla Londra Köprüsü’ne asıldı. Parçalanan bedeni de NewcastleBerwickStirling ve Perth’te herkesin göreceği şekilde gezdirildi. Ölürken bile son sözü İskoçya’nın özgürlüğüne dairdi.

Avrupa Rüyası’nın Büyük Britanya Turunda 1000 yıldır yıkılmadan ayakta kalan ve şehre hâkim bir tepede bulunan Edinburgh Kalesi’nin girişinde İskoç halkının efsanevi halk kahramanı William Wallace’un heykelini görebilirsiniz.

Başlıklar: , , , , , , , , , , ,

Yorumlar

2 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Seyahat Tutkunlarına Britanya Temalı Filmler - Britanya TuruBritanya Turu on Temmuz 16, 2018
  2. Geri bildirim: Edinburgh Old Town Bölgesinde Gezilecek En İyi 5 Yer - Britanya TuruBritanya Turu on Ekim 15, 2018

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

04 Temmuz 2018, 07:56

Londra Westminser Pier’deki Boudicca Heykelinin Hikayesi

Herkesin gönlünde bir aslan yatar derler ya işte benim gönlümdeki de İrlanda. Avrupa Rüyası’nın Büyük Britanya Turu’nda çok fazla çekici, büyüleyici ülke-şehir bulunmakta. Ve şüphesiz İrlanda’da en merak uyandırıcılarından biri.  Eşsiz doğasıyla eski zamanlardan kalma yapılarıyla dünyaca ünlü publarıyla ve efsaneleriyle aklımızı başımızdan alacak gibi. Önemli Şehirler Parlamenter cumhuriyet ile...

Devamını Görüntüle