SON YAZILAR

Kuzey İrlanda’nın Nefes Kesen 7 Doğa Harikası

Kuzey İrlanda’nın Nefes Kesen 7 Doğa Harikası

Kuzey İrlanda göreceli olarak biraz küçük olsa da az yere çok şey sığdırmayı başarabilen bir ülke. Çeşitli doğal güzellikleri tek çatı altında toplayan İrlanda, doğa harikaları konusunda da oldukça bonkör. Kuzey İrlanda’da, özellikle yürüyerek keşfedebileceğiniz çok güzel yerler var. İşte Kuzey İrlanda’nın nefes kesen 7 doğa harikası!

Mourne Dağları

Kuzey İrlanda’da görebileceğiniz en yüksek dağlar olan Mourne Dağları, tam 12 tepeden oluşuyor ve zirvelerinde granit taşlar bulunuyor. Neredeyse sınırsız sayıda yürüyüş yolları var ve tamamen kendi keyfinize ve vücut durumunuza göre istediğiniz yolu seçebiliyorsunuz. Taşlı yollardan, yeşil ormanlık alanlara, ağaçlarla bezeli vadilerden perma kültürün yaygın olduğu eteklere kadar coğrafi olarak istediğiniz her şartı görebilmeniz mümkün.

Rathlin Adası

İrlanda’nın kuzey doğusunun 10 km açıklarında bulunan Rathlin Adası, insan yaşamanın olmadığı, doğal olarak inanılmaz sakin olan bir yer. Çok zengin kuş yaşamı ile de bilinen Rathlin, on binlerce deniz kuşuna ev sahipliği yapan ve kuş gözlemcilerinin asla başka bir yere gitmek istemeyeceği bir cennet! Özellikle yaz ve bahar aylarında tepelere çıktığınız zaman muhteşem bir hava ve görüntü ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Resmi olarak 2 yürüyüş parkuru olan adaya Ballycastle’dan yılın her döneminde feribotla ulaşım bulunuyor ve bu da istediğiniz zaman bu vahşi yaşamı görmeye gidebileceğiniz anlamına geliyor.

Mourne-Duvarı

Mourne Duvarı

35 km uzunluğunda bir taş duvar olan Mourne Duvarı, tam 9000 hektarlık alanı kaplaması ile Kuzey İrlanda’nın en ilginç yerlerinden biri. Yapılmasındaki asıl sebep küçükbaş hayvanların bu bölgeden dışarıya çıkmasını engellemek olan duvar 1904 ile 1922 yılları arasında yapılmıştı. Duvarla ilgili olarak gerçek bir deneyim yaşamak ve 18 yılda yapılan bu çalışmanın değerini anlamak için Mourne Wall Challange adı verilen bir günlük 35 km’lik yürüyüş yoluna çıkabilirsiniz. Bu yol üzerinde Mournes’da bulunan 10 yüksek dağın 7’sinden geçeceğinizi de unutmayın. İyi bir kondisyon gerekiyor!

Sessiz Vadi

Su rezervi sağlama amacı ile kullanılan Sessiz Vadi, Down Kasabası ve Belfast’ın büyük kısmının su ihtiyacını karşılıyor olsa da görünüm olarak nefes kesici. Mourne Tepelerinde konuşlanmış olan vadi adının hakkını veriyor ve çok huzurlu bir yalnızlık sunuyor. 1923 ila 1933 arasında binden fazla insan bu vadinin yapımında çalışmıştı.

kuzey-sahili-kuzey-irlanda

Kuzey Sahili

Eşsiz bir doğal güzelliğe sahip olan Kuzey Sahili, sayısız efsane ve mitlerin hayat bulduğuna inanılan ülkenin en tarihi bölgelerinden biri. Doğal harika olarak kabul edilen 3 bölgeye sahip olan sahil şeridinde 9 vadi, yemyeşil orman parkları, münzevi sahil yolları ve çok sayıda sevimli balıkçı kasabaları bulunuyor.

Glenariff Şelaleleri

Glenariff “Vadinin Kraliçesi” anlamına geliyor ve Antrim’in 9 muhteşem manzarasına sahip. 19. Yüzyıl yazarlardan William Thackeray tarafından ziyaret edilmesinin ardından muhteşem doğal güzelliklerden ilham alınarak “Küçük İsviçre” adı ile kaleme de alındı. Sadece şelaleleri ile öne çıksa da genel atmosferi özellikle yürüyüşçüler için muhteşem bir deneyim sunuyor. Glenariff Orman Parkı içerisinde şelale yürüyüşlerinin de dahil olduğu çok kaliteli 4 yürüyüş yolu bulunuyor.

Sperrin-Dağları

Sperrin Dağları

Tyrone ve Derry Kasabalarının sınırları boyunca uzanan Sperrin Dağları’nı en iyi şekilde tarif etmek için vahşi, el değmemiş ve güzel demek yetmez bile! 65 km uzunluğundaki dağlar 500 metrenin üzerinde 10 zirve ile İrlanda’nın en geniş dağlık bölgesini oluşturuyor. Yürüyüşçüler inişli çıkışlı ve süpürge otu ile dolu bu yolda vahşi yaşamın doğa ile birlikteliğinin en güzel örneklerini görebilirler. Yürümeyi seviyorsanız ve yanında doğal yaşam ile birbirinden güzel manzaraları görmek istiyorsanız kesinlikle gidilmesi ve yürünmesi gereken bir yol!

Avrupa’nın muazzam doğal güzelliklerine ev sahipliği yapan Kuzey İrlanda’yı, Avrupa Rüyası’nın Britanya turu ile ziyaret edebilirsiniz. Yola çıkmadan önce Kuzey İrlanda’nın nefes kesen 7 doğa harikası göz atmayı ihmal etmeyin.

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

23 Mayıs 2018, 07:48

Edinburgh Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Şey

Avrupa Rüyası’nın Büyük Britanya Turu’ndaki bir diğer ülke Galler. Anglosaksonlar, bölgeyi “yabancı” anlamına gelen günümüz İngilizcesindeki Wales kelimesinin kökeni olan Walha ile isimlendirilmişlerdir. Biraz “yabancı” olan kırmızı ejderha ülkesi Galler’i daha yakından tanımak için sanırım yerel bir rehber çok iyi olacaktır. Önemli Şehirler Newport, Swansea, Bangor, St Asaph, St Davids...

Devamını Görüntüle