SON YAZILAR

Liverpool’da Gezilecek Yerler

haha
Liverpool’da Gezilecek Yerler

Liverpool, ‘Ortaçağ Ticari Liman Şehri’ adı altında Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. Sokakları, binaları estetik olarak güzel olan bu şehirde Georgian stili oldukça yaygındır. Avrupa Rüyası, Büyük Brityanya Turu ile İngiltere’nin bir diğer önemli şehri olan Liverpool’u da görme olağanı sunuyor. O zaman hadi biraz gezelim.

Liverpool Katedrali

Liverpool’da göreceğiniz yerler arasında ilk sırada mı yer alır yoksa biraz daha gerilerde mi yer alır bilemem ama Liverpool Katedrali’ni mutlaka görmelisiniz. Dünyanın en büyük Anglikan katedrali olan bu katedral İngiltere’nin en önemli yapılarından biridir. Yüksekliği 189 metreyi bulan bu katedral ayrıca çanıyla da Avrupa’da birinci sırayı almaktadır. Katedral James Tepesi üzerinde yer alan bu katedralden ayrıca şehri kuşbakışı da görebilirsiniz.  

liverpool albert dock meydanı

Albert Dock Meydanı

Önemli bir tarihi geçmişe sahip olan Albert Dock Caddesi, Liverpool’un en çok turist çeken meydanlarındadır. 1846 yılında Prens Albert tarafından kamuya açılan bu cadde sanayi devriminin simgelerinden olan demir depolar hala varlığını korumaktadır. Ayrıca günümüzde önemli bir ticaret limanı olan Albert Dock, Unesco tarafından da koruma altına alınmıştır. Ayrıca bu cadde üzerinde Beatles Müzesi’ni de göreceksinizdir. İngiltere’nin efsanevi grubunun yer aldığı bu müzeyi de görmek isteyebilirsiniz.

Bildiğiniz gibi İngiltere’nin olmazda olmazlarında biri de büyük dönme dolaplarıdır. Mersey Nehri’nin yanında yer alan The Wheel of Liverpool’u Albert Dock Caddesi’nin hemen yanında göreceksinizdir.

Merseyside Maritime Müzesi

1980 yılında yapılan ve genişletilerek 1986 yılında kapılarını açan Merseyside Maritime Müzesi, Albert Dock Caddesi üzerinde yer almaktadır. Liverpool’da denizcilik alanında yapılan en önemli çalışmaları içinde bulunduran bu müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Müzede Titanik ve Lusitinai’ya ait birçok parça bulabileceğiniz gibi geçmiş dönemlere ait resim ve poster de bulabilirsiniz.

Dünya Müzesi

Liverpool’un en önemli sanat galerinden biri olan Dünya Müzesi ilk olarak 1851 büyük bir kütüphane hizmeti ile Duke Caddesi’nde açılmıştır. Alman hava saldırısı büyük bir arşiv ve eser kaybeden müze yaklaşık 15 yıl sonra yeniden hizmete girmiştir. Oldukça geniş bir koleksiyona ev sahipliği yapan müzede arkeoloji, etnoloji, doğa ve fizik bilimlerine dair eserler bulabilirsiniz. Ücretsiz olarak gezebileceğinizi de hemen söyleyelim.

Başlıklar: , , , , , ,

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Beatles’dan Köleliğe Etkileyici Liverpool Müzeleri - Britanya TuruBritanya Turu on Mayıs 31, 2018

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

22 Ekim 2018, 12:18

Harry Potter Filmi Eşliğinde Oxford Turu

Şu bir gerçek ki eğer İngiltere’den bahsediyorsak Sherlock Holmes’un önemli bir yeri vardır. Tıpkı Game of Thrones dizisi gibi Sherlock Holmes’un de kendi ait oldukça büyük bir hayran kitlesi var. Sherlock Holmes hikayesi oldukça eskiye dayanan bir hikaye aslında. 1887 yılında ilk macerasına başlayan Holmes son macerasına da 1927 yılında...

Devamını Görüntüle