SON YAZILAR

Seyahatte Okurken Keyif Alacağınız Kitaplar

Seyahatte Okurken Keyif Alacağınız Kitaplar

Yolculuk sırasında ne yapsak zaman geçer hepimizin en büyük endişesi. Burada yardımımıza seyahat kitapları yetişiyor. Seyahatte okunacak kitaplar yardımımıza koşan en büyük kahramanlar. Yolculuğa çıkarken yanınıza kitap alıp okuyabilirsiniz. Hem satırlarlar arasında kaybolurken hemde yeni yerler keşfedebilirsiniz.

Yolda – Jack Kerouac

Jack Kerouac, bir dönemin ikonik yazarlarından ve karakterlerinden. ‘Beat’ olarak adlandırılan kuşağın en önemli temsilcilerinden olan Kerouac, yaşadığı zaman içerisinde tüm dünyada ses getirmeyi başarmış bir isim.

Orjinal ismiyle On the Road (Yolda), Jack Kerouac’ın 1947 yılından itibaren çıktığı yolculuklarda aldığı notların roman haline getirilmesinden oluşuyor. 1957 yılında yayımlanan roman, büyük ölçüde otobiyografik izler ve özellikler taşıyor. ABD’yi baştan sona dolaşan Jack Kerouac’ın arkadaşlarıyla yaşadığı maceraları konu edinen eser, oldukça özgün bir yapıya sahip. Jack Kerouac bir söyleşide yolculukları boyunca aldığı notların birbirine eklentili bir kağıt rulosu halinde olduğunu söylemiş ve bu kağıt rulosunda paragraf, imla ve kural olmadığını ifade etmiş. Yazarın başyapıtı niteliğinde olan Yolda eserini her yere götürebilir ve her ortamda sıkılmadan okuyabilirsiniz.

Otuzların Kadını – Tomris Uyar

Otuzların Kadını – Tomris Uyar

Otuzların kadını, 1917’de Selanik’te doğdu. İlkokulu ailenin göçtüğü İstanbul’da bitirdi. Dame de Sion’dan sonra Hukuk Fakültesine gitti. 1936’da bir yıl süren bir evlilik yaptı. Kocasından neden boşandığını kimseye söylememekte direndi. Bu soruya tek yanıtı, “Konuşabileceğimiz hiçbir şey yokmuş’tu ki sanırım temelde doğruydu.” Kitap kafa karıştırıcı olduğu kadar da etkileyici. Otuzların kadınları bir olmuş, bambaşka hikâyeler sunuyorlar bize. Toplumsal dogmalar ve bu dogmalara karşı gelmeler, isyanlar ve kabullenişler. Ve kadın olmanın ne olduğunu anlatıyor bu kitap.

Aslı Erdoğan – Kırmızı Pelerinli Kent

Aslı Erdoğan – Kırmızı Pelerinli Kent

Otobiyografik roman, sürgün anlatısı, kent romanı, varoluş kaygısı üzerine deneme ve felsefi tefekkürü iç içe geçiren roman, şiirsel dili ve farklı anlatıcılarının lirizme ayarlanmış sesleriyle, Rio’nun tutku ve şiddet dolu sokaklarında bir ölüm kalım mücadelesini anlatıyor. Şunu söyleyebilirim ki bu romanla Rio’ya hiç gitmeden gitmiş olacaksınız.

“Az sonra Rio sokaklarına çıkacaksınız. Korkunçluğunu her an duyuran bir varlığın menzilinde bir yolculuk olacak bu; ölümün kötü kokulu soluğu sürekli yüzünüzde; karanlık ve sapkınlıkla yüklü bir bakış hep sırtınızda…”

Doğu Ekspresinde Cinayet - Agatha Christie

Doğu Ekspresinde Cinayet – Agatha Christie

Polisiye roman denilince akla ilk gelen isimlerden olan Agatha Christie, tüm zamanların en başarılı ve en çok satan yazarlarından biri konumunda. Özellikle çoğu eserinde yer verdiği Hercule Poirot karakteri, edebiyat tarihi açısından bir ikon.  Ayrıca Christie’nin romancılığı kadar oyun yazarlığı da çok başarılı. Christie için yaşadığı dönem içerisinde başka hiçbir polisiye yazarın ulaşamadığı bir seviyeye ulaştı dersek yanlış olmaz. Christie yazarlık hayatı boyunca roman ve kısa hikâyelerden oluşan 79 kitap yazmış.   Yazarın en bilindik eserlerinden biri olan Doğu Ekspresinde Cinayet, incelikle kurulmuş bir olay örgüsüne sahip. Kitap Agatha Christie’nin 1933 yılında Türkiye’yi ziyaret etmesiyle ortaya çıkıyor. Christie İstanbul’da gördüklerinden çok etkileniyor ve İstanbul’dan Londra’ya kadar giden Doğu Ekspresini kullanarak Doğu Ekspresinde Cinayet kitabını yazıyor.

Gizem dozunun giderek yükseldiği Doğu Ekspresinde Cinayet, yolculuğunu daha keyifli hale getirecek eserlerden biri.

Başlıklar: ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

10 Mayıs 2018, 08:16

İrlanda Gezi Rehberi

Hayat yerinde durmaz, peki sen niye durasın? Çocuğun var diye neden hayallerini erteleyesin? Çocukla seyahat etmek için birbirinden güzel onca sebep var! Gitmek istediğin ülkeleri, Avrupa turlarını, Kuzey Avrupayı, Balkanları, Kübayı.. neden erteleyesin? Çocukla seyahat etmek elbetteki zor yanlara sahip, ancak bu bunu şuan yapamayacağınız anlamına gelmez. Ailenle tatil yapmak...

Devamını Görüntüle