SON YAZILAR

Shakespeare’s Globe Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Shakespeare’s Globe Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Bittabi İngiltere söz konusuysa Shakespeare’den bahsetmemek olmaz. Dünyaca ünlü Shakespeare, oyunlarıyla bu ilgiyi hak ediyor. Shakespeare’s Globe Tiyatrosu 1599 yılında kurulmuştur.

The Theater’ın kurucusu James Burbage’in oğulları olan Richard ve Cuthbert, yanlarına Shakespeare’i ve Chamberlain Topluluğu’ndan birkaç kişiyi alarak yıkılan Theater binasının malzemeleriyle Shakespeare’s Globe Tiyatrosu’nu kurmuştur.

Shakespeare's Globe Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

“Totus mundus agit histrionem”

Tamam, siz Google’a gidene kadar, sizin için çevirmeme izin verin, anlamı: “Bütün dünya bir oyun sahnesidir. “ Bu yazıt Dünya Tiyatrosunun 17. yy. ‘da inşa edilen orijinal halinde ve Shakespeare’in oyunlarını orada sergilediği zamanlarda ana giriş kapısının üstünde yer almaktaydı.

O dönemlerde veba salgınları (salgın zamanında hükümet tiyatroları kapatırmış) çok olduğu için tiyatrolar Thames Nehri etrafına kurulurdu. Shakespeare’s Globe’da Thames Nehri yakınında, yoksul bir mahalle olan Southwark’ta konumlanmıştır. 1500-2000 seyirci kapasiteli olduğu düşünülen bu bina; 1613 yılında, oyuncuların elindeki kandilden çıkan kıvılcımın, çatı üzerindeki saman kaplamaya sıçramasıyla yanar. Bir yıl sonra yenilenerek geri döner.

Shakespeare’in kumpanyası, Elizabeth Çağı’nın en iyi örgütlenmiş, en çok rağbet gören tiyatro topluluklarından biriydi. Elli yıl süreyle; yani 1593’den, Püritanlar’ın iktidara gelip tüm tiyatroları kapattıkları 1642 yılına dek, oyunları hiç aksatmadan sürdürmüştür. Kralın adamları büyük bir cesaret göstererek para toplamış ve tiyatroyu yeniden inşa etmişlerdir. Ancak tüm bu süreçte Globe’un formu ve mimarisi kaybolarak, yapı bir muamma halini alır. Kağıt ve yapı üzerindeki tüm denemeler başarısızlıkla sonuçlanır.

Shakespeare's Globe Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Shakespeare’s Globe Form ve Mimari

Tiyatro mimar Theo Crosby tarafından yeniden tasarlanmış ve 1997 yılında açılmıştır. Thames Nehri kenarında bulunan Shakespeare Globe, orijinal yerinden 183 metre ileriye kurulmuştur.

Orijinaline uygun şekilde yapılmaya çalışılan Shakespeare Globe’ın sahnesi dairesel şekildedir ve etrafında oturulacak yerler vardır. En pahalı olan oturakların üstü örtülüdür. Diğerleri açıktır. Bu nedenle oyunlar yaz aylarında sergilenmektedir. Ayrıca daha cüzi bir ücret ile oyunu ayakta izlemek isteyenler için 700 kişilik yer bulunmaktadır. Tiyatroda sergilenen bir oyun 1300 kişi tarafından izlenebilir. Böyle bir mekanda oyunların çok pahalı olması beklenirken 10 pound altında bilet bulmak mümkündür. Tek sorun kısıtlı zamanda yoğunluk nedeniyle bilet bulmaktır. Online satışın takip edilmesi tavsiye edilir.

Shakespeare Globe tiyatrosunun inşasında orijinaline sadık kalınmaya çalışılsa da modern öğeler de dikkat çekmektedir. Aydınlatma, lobi, hatta küçük bir restoran ve kafe görülebilecek modern öğelerdendir. Giriş kısmında bulunan hediyelik eşya bölümünde Shakespeare ve oyunlarına dair harika seçenekler mevcuttur. Tiyatroda oyun izlemenin yanı sıra sergileri ziyaret etmek ve turistik turlara katılmak da mümkündür. Ama en güzeli bu tarihi atmosferde Shakespeare’in ünlü oyunlarını canlı olarak izlemektir.

Eğer siz de burada oyun izlemek isterseniz yoğunluktan dolayı belki oraya gittiğinizde bulamayabilirsiniz o yüzden online olarak alın bence. Ama orada oyun izlemek için ilk önce yapmanız gereken Avrupa Rüyası’nın Büyük Britanya Turu’nda yer almanız lazım.

Başlıklar: , , , , , , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

21 Nisan 2018, 09:56

Londra’da Keşfedilmeyi Bekleyen 4 Mekan

Deniz, martılar, yosun kokusu, dalgaların çıkardığı sesler ve eşsiz güzellikteki İngiliz sahilleri… Deniz tutkunuysanız gizli koylarıyla, dramatik okyanus manzaralarıyla keşfedilmeyi bekleyen İngiltere’nin en güzel sahilleri listesine bakmadan İngiltere tatil planı yapmayın! Sahil boyunca yürüyebilir, güneşlenebilir, hatta güzel havalarda mayolarınızı giyerek yüzebilirsiniz. Porthcurno, Cornwall İngiltere’nin en eşsiz koylarından olan Porthcurno, mükemmel...

Devamını Görüntüle