SON YAZILAR

The Kelpies Heykelleri Gezi Rehberi

The Kelpies Heykelleri Gezi Rehberi

İskoçya’nın ikonik sembolü haline gelmiş the Kelpies heykelleri, Kelpies, Forth ve Clyde Kanalı’nda Helix’deki Carron Nehri yakınında duran, kelpileri tasvir eden tamamı metalden yapılmış, 30 metre yüksekliğindeki at başı heykelleridir. Clydesdale atlarının kültürel mirasından ilham alan, kanallar boyunca ve karadaki insanlara yardım etmek için çok çalışan taslak atlarından oluşan, dünyanın en büyük at heykelleridir.  Heykeller, heykeltraş Andy Scott tarafından tasarlandı ve 2013’de tamamlandı. 

Kelpies Ne Anlam Taşıyor?

Kelpies adı, 2005 yılında Helix projesinin başlangıcında İskoç Kanalları tarafından seçildi. Andy Scott’ın The Kelpies’in vizyonu, bölgenin yapısal düzenini şekillendiren vagon ve pullukları, mavnaları ve koalisyonları çeken ağır sanayi ve ekonomi atının soyunu izler. Kelpies’i bu at eserleri için unvan olarak koruyarak Andy, dönüşümsel ve sürdürülebilir niteliklere dayanan nitelikleri temsil etmeye çalıştı. Helix, Kelpies’in ihtişamını temsil ediyor.

Paslanmaz çelik kaplamalı yapısal çelikten üretilen Kelpies 30 metre yüksekliğinde ve her biri 300 ton ağırlığında. İnşaat Haziran 2013’te başladı ve Ekim 2013’te tamamlandı. Ancak çeliğin üretilmesi süreci yapım aşamasında birkaç yıl aldı. SH Structure of Yorkshire, bu fabrikasyonu gerçekleştirdi ve aynı zamanda heykellerin sahaya montajını gerçekleştirdi. Kelpies, yeniden inşa edilen Kelpies Hub’ın bir parçası olan özel olarak inşa edilmiş bir kilidin ve havzanın her iki yanında bulunur.

britanya-turu-avrupa-ruyasi-ingiltere-the-kelpies-heykelleri

Kelpies’te Yapılabilecek Aktiviteler

Kelpies’i tecrübe etmenin en iyi yolundan birisi Kelpies turu satın almak. Sanatçı Andy Scott’ın vizyonu ve tarihin ve endüstrinin bu nefes kesici heykelleri tasarlamada nasıl etkilediğini keşfetmek için 30 dakikalık rehberli yürüyüş turuna katılabilirsiniz. Ayrıca Helix’te yürüyüş yapabilir, bisiklet sürebilir, lagonda deniz bisikleti kullanabilir veya grup aktivitelerine katılabilirsiniz.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

14 Mayıs 2020, 09:04

Gece Hayatı ile Ünlü 7 Avrupa Şehri

Yerden göğe kadar dört bir yanı doğal güzelliklerle dolu İskoçya’da, bazıları da insan yapımı müthiş manzaralarıyla birleştiğinde keşfetmesi koca bir ömür sürecek kadar büyük bir ülke. İskoçya’da belki hayatınızın tümünü geçiremeyeceksiniz ancak kısa da olsa vakit geçirmeyi planlıyorsanız mutlaka görmeniz gereken muazzam güzellikleri var. Sabah sislerinde, sert dağ zirvelerine, parıldayan...

Devamını Görüntüle