SON YAZILAR

Titanik’in Hikayesi ve Belfast Titanik Müzesi Hakkında Bilgiler

Titanik’in Hikayesi ve Belfast Titanik Müzesi Hakkında Bilgiler

Sanırım birçoğumuz Titanik gemisi hakkındaki bilgileri Titanik filminin yapılmasından sonra öğrenmiş olabiliriz. Elbette bu çok büyük bir olay ama hepimizin içinde aklında bu kadar yer etmesinin sebebi James Cameron tarafından çekilen 1997 yapımı Titanik filmidir. Jack (Leonardo DiCaprio) ve Rose (Kate Winslet) karakterlerinin yaşadığı heyecanlı aşk ve bu trajedi ile birbirilerinden ayrılması filmin etkileyiciliğini kat kat arttırmıştır. Bu kadar trajik bir olaya aşkı yedirmek gerçek bir efsane yarattı. Müziği ile ya da Jack ve Rose’un güvertede dikildikleri efsane sahnesiyle Titanik filmi ve Titanik gemisi unutulmaz bir yere kavuştu.

avrupa rüyası kuzey irlanda belfast titanik müzesi

Titanik Gemisinin Hikayesi

Royal Mail Steamer Titanic, White Star Line şirketine ait Olympic sınıfı bir transatlantik yolcu gemisiydi. Harland and Wolff (Belfast, Kuzey İrlanda) tersanelerinde üretilmiştir. Geminin yapıldığı zaman, Titanic lüks, zenginlik ve ihtişam konusunda tüm rakiplerinin üzerindeydi. Gemide standart olarak ana güvertede yüzme havuzu, spor salonu, Türk hamamı, hem birinci sınıf hem de ikinci sınıfta kütüphane ve tenis kortu sunulmaktaydı.

Birinci sınıf ortak odaları çok özel ağaç işlemeciliği, pahalı mobilyalar ve diğer dekorasyonlar ile süslenmişti. Buna ilave olarak ‘Café Parisien’ birinci sınıf yolculara çardak biçiminde dekorasyon ile süslenmiş güneşli veranda altında mutfak hizmeti vermekteydi. Yani bu gemi gerçekten dönemi için çok büyük, çok etkileyici ve çok fazla lüks bir gemiydi.

Ne yazık ki batmaz denen devasa lüks gemi 15 Nisan 1912 gecesi daha ilk seferinde bir buz dağına çarpmış ve yaklaşık iki saat kırk dakika içinde Kuzey Atlantik’in buzlu sularına gömülmüştür. 14 Nisan 1912 saat 23.39’da (gemideki saat), gözcü Frederic Fleet ‘tam önümüzde buz dağı var’ diye uyarmıştır ve yaklaşık 37 saniye sonra Titanik buzdağına çarpmıştır. Saat 00.50’de dördüncü subay Joseph Boxhall ilk beyaz yardım fişeğini ateşledi.

avrupa rüyası titanik gemisi

Titanik’in Batma Sebepleri

Beyaz fişek atılmasının amacı; diğer gemilerden yardım isteyebilmekti. Ama bu harika gemini batmayacağından o kadar eminlerdi ki, yola çıkmadan önce sadece eğlence amaçlı kullanılan beyaz fişeklerden almışlardı. Kırmızı renk olan asıl yardım fişeklerini almamışlardı. Bu da batma esnasında, fırlatılan beyaz fişeklerin, Titanic’i görebilen diğer gemilerin acil durumu anlayamamalarına ve dolayısıyla da yardımın gecikmesine yol açmıştır.

1912’de yapımı tamamlandığında dünyanın en büyük buharlı yolcu gemisiydi. Batışı 1.514 kişinin ölümüyle sonuçlanmış ve en büyük deniz felaketlerinden biri olarak tarihe geçmiştir. Belfast bu büyük olayı lehine çevirebilmiş bundan bir turizm sektörü yaratmıştır.

avrupa rüyası kuzey irlanda belfast titanik müzesi

Titanik Müzesi Hakkında Bilgiler

Titanic Belfast Museum’da geminin yapım aşamaları ve hazin hikâyesinin anlatıldığı galeriler, özel fonksiyon odaları ve etkinlikler bulunuyor. Müze içerisinde geminin yapıldığı senelerde Kuzey İrlanda’nın sosyal ve ekonomik durumundan, geminin yapım aşamasına, çalışan işçilerden geminin demir alıp kalkışına kadar tüm detaylar mevcut. Ayrıca geminin inşa edildiği yerde bot turu da düzenlenmektedir. Titanic bölgesi olarak adlandırdıkları bu yerde 10 pound karşılığında bot turuyla gezebilirsiniz.

Avrupa Rüyası’nın Büyük Britanya turu ile Kuzey İrlanda‘nın başkenti Belfast’e gittiğinizde mutlaka burada Titanik Müzesi’ni görün. Geminin hikâyesini bir de orada izleyin dinleyin hatta imkânınız varsa bot turuna da çıkın pişman olmazsın.

Başlıklar: , , , , , , , , , , ,

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Belfast Titanik Müzesi - Britanya TuruBritanya Turu on Mart 27, 2019

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

22 Haziran 2018, 08:16

Dizi Tutkunlarına En İyi 5 İngiliz Dizisi

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık (Britanya), genellikle Büyük Britanya ya da sadece GB olarak adlandırılan, uzun zamandır Avrupa’nın en popüler turistik yerlerinden biri konumunda. Olağanüstü manzaraları ve zengin kültürel mirası, iyi korunmuş tarihi dokuları, dünyaca ünlü müzeleri ve sanat galerileri ile birleşince seyahat severler de ilgisiz...

Devamını Görüntüle