SON YAZILAR
1 dakikada okuyabilirsiniz

York’ta Gitmeniz Gereken 4 Yer

cool
York’ta Gitmeniz Gereken 4 Yer

Kuzey asla unutmaz! Birleşik Krallığın kanlı çatışmalara ev sahipliği yapmış York şehri, İngiltere’nin kuzeyinde yer alıyor. Avrupa Rüyası‘nın Britanya turu ile İngiltere’de gezeceğiniz bir diğer etkileyici şehir York, mimari açıdan oldukça iyi bir şekilde muhafaza edilmiş tarihi dokuya sahip. İngiltere’ye kadar gitmişken Yorkta gitmeniz gereken 4 yeri sizler için yazdık.

1. York Minster Katedrali

Orta çağın izlerini taşıyan vitray ve taş eserleriyle ülkenin en eski tarihine dair ayrıntıları üzerinde taşıyan York Katedrali keşfetmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Yeraltı odalarını gezerken 2000 yıllık büyüleyici bir yolculuğa çıkacaksınız. İhtişamlı pencereleri ve mimarisi yapısıyla York Katedralinin hikâyesini dinlemeyi ve sizi şehrin en yüksek noktasına götüren katedralin merkez kulesine 275 basamak çıktıktan sonra York’taki en iyi manzaraya bakmayı unutmayın.

2. Kuzey İngiltere’nin Sembolü Clifford Kulesi

İngiltere’nin Orta Çağ dönemindeki krallarının gücünün sembolü olan Clifford Kulesi, ilk olarak William the Conqueror tarafından kuzeydeki isyancıları bastırmak için inşa edilmiş, 13. yüzyılda Henry III tarafından yeniden inşa edilmeden önce, iki kez yıkılmıştır. Kule, Roger de Clifford’un Edward II’ye karşı ihanet için idam edilerek kule duvarına zincirlere asıldığı için adını buradan almaktadır. York’un çevresindeki kırsal alanların manzarasına tanık olacağınız Clifford Kulesi’nin Kuzey İngiltere’deki önemini anlamak için ziyaret etmeyi unutmayın.

3. Uluslararası Demiryolu Müzesi

York’un en önemli ulusal müzesi olan ve 200 yılı aşkın tarihiyle büyüleyici bir atmosfere sahip olan Uluslararası Demiryolu Müzesi, dünyanın en hızlı buharlı lokomotifi olan Mallard, Shinkansen Bullet treni ve Kraliçe Victoria’nın lüks Royal Trains dâhil olmak üzere birçok önemli eseri görmeniz mümkün. Adeta zamanda yolculuk yapacağınız bu müzeyi mutlaka ama mutlaka görmelisiniz.

4. York Kalesi Müzesi

York Kalesi Müzesi’ni ziyaret etmeyi unutmayın. Yüz yıllık York tarihini tek mekanda canlandırılan Jakobenli yemek odalarından rezil Viktorya suçlularına ve Uzay Çağı’na kadar birçok ayrıntıyı bulabileceğiniz.  Herkes için bir şey var. Galeriyle, geçmişi gerçekten hayata geçiren binlerce tarihi nesneyle ve büyüleyici görüntülerle York‘un geçmişine tanık olacaksınız.

Başlıklar: , , , , , , , ,

Yorumlar

2 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: New Castle’da Ziyaret Edilmesi Gereken 5 Adres - Britanya TuruBritanya Turu on Mayıs 18, 2018
  2. Geri bildirim: York Yeme-İçme Rehberi ve Shambles Market - Britanya TuruBritanya Turu on Haziran 27, 2018

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

24 Şubat 2020, 07:17

Londra Harry Potter Yürüyüş Yolu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Büyük Britanya turu ile çıkanların en çok gezmek istediği coğrafya olan İrlanda, doğasıyla, Orta çağdan kalma mimarisiyle adeta Game of Thrones setinden fırlamış gibi. İrlanda da, Moher Kayalıkları’ndan Blarney Kalesi’ne, Titanik’in yapıldığı Belfast’tan Devler Geçidi ve başkent Dublin’e kadar birçok görülmesi birçok yer bulunuyor. İrlanda’ya, Avrupa Rüyası’nın Büyük Britanya turu...

Devamını Görüntüle